O digitální kresbě

digitální kresba | grafický tablet

Co to je?

S příchodem grafických tabletů počítače pomalu vytlačují papír a tužku. Jak už z názvu vyplývá, grafické tablety nejsou nejlepší volbou pro hraní počítačových her. Hodně klasických malířů, kreslířů či ilustrátorů umění moderní doby odsuzuje, hlavně z důvodu, že podle nich neexistuje, nebo spíš nelze vyhledat či nějak identifikovat originál a lze vytvořit kolik kopií je libo. Nezbývá mi nic jiného než souhlasit, ale jako zákazník jistě oceníte, že si vámi pořízené kresby budete moci kdykoli tisknout znova, ať už při nějakém poškození, ztrátě kvality, vyblednutí nebo jen tak pro radost. Samozřejmostí pro práci s grafikou je výkonný počítač nebo notebook, nejlépe s extérním monitorem, pro co nejpohodlnější práci a možností kreslit i velkoformátové obrazy, plakáty, „fotoreal“ portréty. Je spousta lidí, kteří se věnují grafice a tráví mnoho času kreslením právě na těchto zařízeních, a zároveň je spousta lidí, kteří nevědí, co taková práce obnáší nebo jak probíhá. Grafické tablety se využívají pro nejjednodušší grafické úpravy textu, fotek nebo (web)designu, dále pro vlastní tvorbu ikon, skečů, log, také k ilustracím knih, kresbě portrétů, navrhování herních či filmových charakterů a k práci s 3D modely. Díky bohatým a téměř až neomezeným možnostem grafických softwarů je možné docílit všech možných efektů. Vždy záleží na vaší kreativitě, fantazii, smyslu pro detail a znalosti grafického programu, který si sami zvolíte.

Grafický tablet

Grafický tablet je polohovací zařízení skládající se z pevné podložky s aktivní, zpravidla obdélníkové plochy, a z bezdrátového pera (stylusu) s funkčními tlačítky. Toto vstupní zařízení umožňuje ovládat počítač obdobně jako myší nebo hravě nahradí touchpad notebooku. Tablety mají přednastavena gesta na ovládání více prsty, pro urychlení práce a rychlejší pohyb po monitoru. Zejména se tato zařízení používají ke grafické tvorbě nebo tzv. „kreslení volnou rukou“.

Dnešní tablety jsou citlivé i na tlak a je možné měnit tloušťku, krytí, rozptyl a celkový charakter čár pouhým přítlakem, a proto je přechod z klasického kreslení na papír o trošku přirozenější. Tuto vlastnost nastavíme přímo v grafickém programu.

V posledních letech se objevily na trhu i LCD tablety, kde je jako podložka pro stylus použita LCD dotyková plocha. Při ovládání počítače se tedy nedíváte na vedle stojící monitor, ale rovnou na tablet, kde perem počítač přímo ovládáte.

Většina tabletů má po krajních, horních či dolních stranách funkční tlačítka, jež nahrazují klávesy, klávesové zkratky nebo nástroje grafického programu, které nejčastěji používáme, opět pro urychlení práce, a také si je lze nastavit dle libosti.

Tablety jsou různých velikostí, od A5 formátů, přes A4 a výš, některé mají tak specifické rozměry, že neodpovídají žádnému základnímu formátu. U nás jsou nejprodávanější značky tabletů Wacom a Genius. Cena takového zařízení se pohybuje od několika málo tisíc, v případě LCD tabletů to jsou deseti, skoro sta tisíce. Jako ve všech případech se velké procento ceny odvíjí od značky, ale dejme si ruku na srdce, kdo by si nepřiplatil za využití maximálního komfortu a možností moderních technologií.